Skip To Main Content

Staff Directory

Search

Administration & office staff

Amy Champlin

Amy Champlin

Principal
Doug Jefferson

Doug Jefferson

Assistant principal/athletic director
Azure Henwood

Azure Henwood

Assistant principal
Stephanie Ducros

Stephanie Ducros

Counselor
Amber Fetters

Amber Fetters

Counselor
Jolene Rose

Jolene Rose

Registrar
Janis Parr

Janis Parr

Administrative assistant
Sabrina Pfeifer

Sabrina Pfeifer

Office manager

Faculty

Robin Anderson

Robin Anderson

Math
Jalayne Bacon

Jalayne Bacon

Physical education/health
Tracy Bathon

Tracy Bathon

Cook
Jennifer Benton

Jennifer Benton

ELDP
Darian Blundell

Darian Blundell

Para
Kurtis Boughton

Kurtis Boughton

Technology
Shane Brock

Shane Brock

Para
Karen Brown

Karen Brown

Social studies
Hope Bunker

Hope Bunker

Language arts
Tamura Cairns

Tamura Cairns

Nurse
Susie Carney

Susie Carney

Library aide
Jennifer Casady

Jennifer Casady

Language arts
Tiffany Couvillion

Tiffany Couvillion

Language arts
Gary Elliott

Gary Elliott

Para
Brett Foster

Brett Foster

Special education
Doug Frahm

Doug Frahm

Science
Andrea Friend

Andrea Friend

Science
John Garrison

John Garrison

Science
Donnell Hadley

Donnell Hadley

School Resource Officer
Kelsey Haggard

Kelsey Haggard

Math
Keegan Hallmark

Keegan Hallmark

Science
Melissa Harmon

Melissa Harmon

Special education
Jayka Hartley

Jayka Hartley

Special education
Daniel Hawkins

Daniel Hawkins

Physical education/health
Danielle Haydon

Danielle Haydon

Math
Kelly Helmer

Kelly Helmer

Social studies
Katy Henry

Katy Henry

Language arts
Brooke Hernandez

Brooke Hernandez

Language arts
Shannon Hobbs

Shannon Hobbs

Media specialist
Chesley Holstead

Chesley Holstead

Language Arts
Laura Hutchins

Laura Hutchins

Orchestra
McKenzie Jaradat

McKenzie Jaradat

Math
Shari Jenkins

Shari Jenkins

Special education
Sarah Johnson

Sarah Johnson

Social studies
Kristen Keene

Kristen Keene

Language Arts
Maki Kretik

Maki Kretik

Cook
Haley LaKous

Haley LaKous

Para
Angela Lippoldt

Angela Lippoldt

Para
Angela Maggard

Angela Maggard

Custodian
Shana Mann

Shana Mann

Substitute
Ashlee McCoy

Ashlee McCoy

Speech
Anna Mitchell

Anna Mitchell

Language arts
Dustin Murray

Dustin Murray

Physical education/health
Heather Newbury

Heather Newbury

English
Valquiria Osborne

Valquiria Osborne

Kitchen manager
Kyle Oyler

Kyle Oyler

Math
Cindy Padgham

Cindy Padgham

Science
Tiffany Pentz

Tiffany Pentz

Para
Grealesix Piccard Ramos

Grealesix Piccard Ramos

Cook
Daniel Potucek

Daniel Potucek

Social studies
Michael Raehpour

Michael Raehpour

Band
Sally Renoux

Sally Renoux

FACS
Amber Riedy

Amber Riedy

ELP
Brooke Roebke

Brooke Roebke

ELP
Christa Rogers

Christa Rogers

Physical education/health
Madison Schmoll

Madison Schmoll

Band
Tanya Schroeder

Tanya Schroeder

Vocal music
Dannelle Serviss

Dannelle Serviss

Lead custodian
Jacob Seymore

Jacob Seymore

Custodian
Johnna Stoffregen

Johnna Stoffregen

Art
Dustan Stupka

Dustan Stupka

Physical education/health
Brandi Swoverland

Brandi Swoverland

Band
Ryan Tindle

Ryan Tindle

Social studies
Janelle Tittsworth

Janelle Tittsworth

Language arts/math
Barb Trekell

Barb Trekell

Special education nurse
Amy Tucker

Amy Tucker

Custodian
Paula Umscheid

Paula Umscheid

Language arts
Carrie Voth

Carrie Voth

Nurse
Shay Whetstone

Shay Whetstone

Social studies
Haley Winegar

Haley Winegar

Computer applications/journalism
Michelle Yount

Michelle Yount

Para